Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

 

EnerjiniSec’e herhangi bir ücret ödüyor muyum?

EnerjiniSec siz tüketicilerden kesinlikle herhangi bir ücret almamaktadır. EnerjiniSec gelirini tedarikçilerden sağlamaktadır. EnerjiniSec üzerinden kendinize daha uygun bir tedarikçi bulduğunuzda ve tedarikçinizi değiştirdiğinizde yeni tedarikçiniz EnerjiniSec ile anlaşmasına bağlı olarak bir ücret ödemektedir.

 

Burada tarifelerini sunan tedarikçiler nasıl olur da devletten daha ucuza elektrik verebilir?

Türkiye’deki elektrik piyasası 2001 yılından beri devlet kontrolünün azaltıldığı daha serbest bir yapıya doğru ilerlemektedir. Kamunun denetleyici rolü oynadığı mevcut piyasada tüm elektrik tedarikçileri özel şirketler olmuşlardır. Özel şirketler kendi üretim maliyetlerini değerlendirmek, belirli müşteri tiplerine odaklanmak, elektrik piyasasında oluşacak fiyatları tahminlemek gibi yöntemler kullanarak devletin belirlediği tarifelerden daha uygun fiyatları tüketicilere sunabilmektedir. 

 

Kimler tedarikçisini değiştirebiliyor? Ben de buradaki tarifelerden faydalanabilir miyim?

Kısa cevap: Eğer aylık elektrik faturanız 150TL’nin üzerindeyse siz de tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. İster eviniz, ister iş yeriniz için olsun siz de EnerjiniSec’te kıyaslamalar yapıp, sizin için en doğru tedarikçi ve tarifeyi bulabilir, tedarikçinizi değiştirebilirsiniz.

Eğer 150TL sınırının nereden geldiğini öğrenmek istiyorsanız, Serbest Tüketici tanımına detaylıca bakmak gerekiyor. Elektrik Piyasası Serbest Tüketici Yönetmeliğine göre aşağıdaki koşulları sağlayan tüketiciler "Serbest Tüketici" olarak kabul edilir:

  • İletim sistemine doğrudan bağlı olan tüketiciler.
  • Enerji tüketimleri, her yıl EPDK tarafından belirlenen Serbest Tüketici limitini (2013 yılı için belirlenen Serbest Tüketici limiti 5.000kwh/yıl’dır. Bu miktar parasal olarak ortalama 150TL/aylık veya ortalama 1800TL/yıllığa denk gelmektedir) ve bu miktarları aşan tüm tesisler.
  • Kendi üretiminden tükettiği miktar dahil toplam elektrik enerjisi tüketim miktarı serbest tüketici limitini geçen otoprodüktör lisansı sahibi tüzel kişiler.
  • Bir önceki takvim yılındaki tüketimi serbest tüketici limitini geçmeyen ancak, içinde bulunulan yılda serbest tüketici limitini geçeceğini ilgili dağıtım lisansı sahibi tüzel kişiye taahhüt eden ve bağlantı anlaşması veya abonelik sözleşmesindeki bağlantı gücü veya sözleşme gücü dikkate alınarak hesaplanan tüketim değeri serbest tüketici limitini geçen tüketiciler.
  • İçinde bulunulan yılda serbest tüketici limitini geçeceğini ilgili dağıtım lisansı sahibi tüzel kişiye taahhüt eden ve bağlantı anlaşmasındaki bağlantı veya sözleşme gücü dikkate alınarak hesaplanan tüketim değeri serbest tüketici limitini geçen yeni tüketiciler.
  • Son iki paragraf kapsamında serbest tüketici niteliği kazanmış tüketicilerin gerçekleşen tüketimlerinin başvuru tarihindeki serbest tüketici limitinin altında kalması halinde, bu hususun tespitini izleyen on iki ay boyunca tüketim miktarlarına bakılmaksızın serbest tüketici hakkından yararlanamaz. (Kaynak: Serbest Tüketici Yönetmeliği Md.5 1 ve 2 nci şıklar)
  • Serbest Tüketici niteliği ile satın alınan elektrik enerjisinin kar amaçlı olarak tekrar satışı yapılamaz. (Kaynak: Serbest Tüketici Yönetmeliği Md.5 6 ncı şık)

 

Tedarikçimi niye EnerjiniSec’ten bulayım ki?

EnerjiniSec aynı anda çok sayıda tedarikçinin sunduğu tarifeleri anlaması kolay bir şekilde sunduğu için tercih edilmekte. EnerjiniSec olmasaydı her tedarikçi ile teker teker irtibata geçip, karmaşık sektöre has terminolojilere maruz kalıp belki de işin için çıkamayıp pes edebilirsiniz. Diyelim pes etmediniz, bir tedarikçiyi ve sunduğu tarifeyi seçtiniz. Seçtiğiniz tarifenin sizin için en doğru tarife olduğundan nasıl emin olacaksınız? EnerjiniSec bütün bu karmaşıklıkları tedarikçilerle entegre bir şekilde kendisi çözerek, siz tüketiciye piyasadaki en fazla sayıda tarifeyi kolay kıyaslama yapabileceğiniz bir şekilde sunar; karar vermenizi kolaylaştırır. Bunun ötesinde, karar verdikten sonra da tedarikçinizi değiştirmek için gerekli tüm prosedürlerin yerine getirilmesinde sizin işinizi kolaylaştırır.

 

Tedarikçimi değiştirdiğimde, elektrik kalitem olumsuz etkilenecek mi?

Kesinlikle hayır. Elektriğin fiziksel olarak size ulaştırılması sorumluluğu tedarikçinizle alakalı bir konu değildir, bölgenizdeki sorumlu EDAŞ (Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi) ile ilgili bir konudur. Mevcut durumda elektrik enerjisi şebekeden ne şekilde alıyorsanız, tedarikçinizi değiştirdiğinizde de aynı şekilde almaya devam edeceksiniz. Kalite'de değişiklik olmayacağı gibi; mevcut durumda alınmakta olan bakım, arıza, sayaç okuma gibi Elektrik Dağıtım hizmetleri, muhatap olduğunuz dağıtım şirketi (BEDAŞ, AYEDAŞ, TREDAŞ, AKEDAŞ, YEDAŞ v.s.) tarafından aynı şekilde sunulmaya devam edecektir.

 

Tek başına bir işyerimin elektrik faturası 150TL’yi geçmiyor, ikinci bir işyerimle birlikte geçiyor? Ben yine de Serbest Tüketici olarak tedarikçi mi değiştirebilir miyim?

Evet. Konuyla ilgili mevzuat Talep Birleştirme kavramıyla birlikte buna imkan tanımaktadır. Aşağıda açıklanan talep birleştirme hallerinde, tüketici Serbest Tüketici niteliği kazanmış olur ve tedarikçisini değiştirme hakkını elde eder.

  • Aynı veya farklı dağıtım bölgelerindeki birden fazla tüketim noktasında aynı tüzel kişiliğin bir önceki takvim yılındaki toplam elektrik enerjisi tüketiminin Serbest Tüketici limitini geçmesi
  • Doğrudan veya dolaylı olarak sermayesinin yarısından fazlası aynı tüzel kişiye ait olan tüzel kişilerin, aynı veya farklı dağıtım bölgelerindeki birden fazla tüketim noktasında bir önceki takvim yılına ait toplam elektrik enerjisi tüketimlerinin serbest tüketici limitini geçmesi ve ikili anlaşmayı tedarikçi ile doğrudan veya dolaylı olarak sermayelerinin yarısından fazlasına sahip olan tüzel kişinin yapması
  • Bir araya gelerek tek bir tüzel kişilik oluşturan ya da ikili anlaşma yapmak üzere bir tüzel kişiyi yetkilendiren birden fazla tüketicinin bir önceki takvim yılına ait toplam elektrik enerjisi tüketimlerinin serbest tüketici limitini geçmesi, tedarikçi ile söz konusu tüzel kişiliğin ikili anlaşma yapması ve söz konusu tüketicilerin elektrik enerjisi tüketimlerinin ortak sayaçtan ölçülmesi
 

Sistem nasıl çalışıyor?

3 basit adımda en doğru tarifeyi bulup, hemen tasarruf etmeye başlayabiliyorsunuz.